Historia

Jesteś tutaj: Strona główna » Historia


  • 1885 Historia garbarni sięga roku 1885 kiedy to bracia Dłużyńscy rozpoczęli produkcję w zakładzie pod nazwą „Bracia Dłużyńscy, Garbarnia Ludwinów przy Krakowie”.
  • 1910 Od października 1910 r. Ludwinów przyłączony został do Miasta Krakowa jako dzielnica IX. W tym czasie też garbarnię przejął w posiadanie znany przemysłowiec z Radomia – Michał Rabiński. Stan ten trwał do 1917 r. kiedy to powstały na Ludwinowie "Polskie Zakłady Garbarskie”.
  • 1917 W dniu 4 czerwca 1917 r. powstały Polskie Zakłady Garbarskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca w Krakowie Ludwinowie.
  • 1921 Do 6 czerwca 1921 r. w Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu zatwierdzony został statut spółki akcyjnej pod nazwą „Polskie Zakłady Garbarskie spółka akcyjna w Krakowie” której koncesjonariuszami zostali:

    - Bank Małopolski, Spółka Akcyjna w Krakowie,
    - Jan br. Götz Okocimski, właściciel zakładów browarnianych w Okocimie,
    - Polskie Zakłady Garbarskie, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie,
    - Edward hr. Mycielski, właściciel dóbr i przemysłowiec w Trzebini,
  • 1947 Zaraz po wojnie Centralny Zarząd Przemysłu Skórzanego z siedzibą w Łodzi powołał Zjednoczenie Okręgu Krakowskiego obejmujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu skórzanego na terenie woj. krakowskiego i rzeszowskiego. W sierpniu 1947 roku zostały zlikwidowane regionalne zjednoczenia, a na ich miejsce powołano do życia wielozakładowe branżowe przedsiębiorstwa produkcyjne. W ten sposób powstały Krakowskie Zakłady Garbarskie, w skład których wchodziły między innymi: Polskie Zakłady Garbarskie S.A. w Krakowie, Fabryka Skór "Fortuna" w Krakowie, Państwowa Fabryka Skór Chromowych w Krakowie, Garbarnia "Columbus" w Krakowie, Garbarnie w Dobczycach i Wolbromiu.
  • 1959 Od tego roku następowały w przemyśle skórzanym poważne zmiany organizacyjne polegające między innymi na organizowaniu przedsiębiorstw wielobranżowych typu kombinatowego. Do takich należały Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale", w skład których w 1962 roku weszły Krakowskie Zakłady Garbarskie. W tym samym czasie nastąpiły w Zakładzie zasadnicze zmiany w procesie garbowania skór. Dotychczas stosowaną metodę roślinną zastąpiono garbowaniem chromowym, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu produkcji i specjalizację Zakładu w wytwarzaniu skór miękkich.
  • 1975 Rozpoczęto budowę nowego kompleksu produkcyjnego na obrzeżu Krakowa.
  • 1990 Zakończono budowę zakładu na Bieżanowie, gdzie przeniosły swoją produkcję wszystkie wydziały krakowskiej garbarni. Na powierzchni ok.16 ha wybudowano nowoczesne hale produkcyjne, oczyszczalnię ścieków i biurowiec. Stare wydziały usytuowane w centrum miasta zostały zlikwidowane ze względu na ochronę środowiska.
  • 1991 Nastąpiło ponowne usamodzielnienie się Krakowskich Zakładów Garbarskich.
  • 1996 Prywatyzacja Zakładu, który przekształcił się w spółkę akcyjną. Od tego czasu firma działa pod nazwą: Krakowskie Zakłady Garbarskie Spółka Akcyjna.